Kaj lahko gojimo v rastlinjaku? Paradižnik!

Kaj lahko gojimo v rastlinjaku? Paradižnik!

01.04.2011 | Avtor: Matevž Likar
"Najprimernejši čas za setev paradižnika je april. Šest do osem semen posejemo v lonec 8-10 cm premera. Ker so semena sorazmerno velika, jih lahko eno po eno postavimo na površino substrata in bodočim rastlinam zagotovimo dovolj prostora za rast (slednje vam bom olajšalo tudi kasnejše presajanje rastlin). "
Sredi pomladi lahko v rastlinjaku posejemo in začnemo z vzgojo zelenjave, za katero je na prostem še prehladno. Med slednje spada tudi paradižnik, ki ga lahko vzgojimo iz semen ali pa si priskrbimo sadike.

Sadike imajo prednost, saj bodo rastline hitreje začele z rastjo, vendar je izbira različnih sort navadno precej revnejša v primerjavi s široko paleto sort, ki jih najdemo v ponudbi prodajalcev semen.

Na izbiro imamo številne sorte, ki se razlikujejo v barvi, velikosti in okusu plodov. Poleg tega pa lahko izbiramo tudi med paradižniki z različno obliko rasti. V kolikor je prostor za rast omejen, se odločite za sorte z neomejeno rastjo.

Pri teh sortah lahko mirno odstranite stranske poganjke in rastlino vzgojite ob visoki palici. Grmičasto rastočih sort ni potrebno pincirati, potrebujejo pa več prostora za rast.

Čeprav lahko paradižnik uspešno gojimo tudi na prostem, ima vzgoja v rastlinjaku prednost, saj rastline ščiti pred različnimi boleznimi.

Paradižnike lahko v rastlinjaku posadimo v velike lonce, ali pa Paradižniki iz rastlinjakauporabimo kar vreče s substratom. V vsakem primeru pa je pomembno, da rastlinam zagotovimo dovolj vode.

Vzgoja iz semen

Najprimernejši čas za setev paradižnika je april. Šest do osem semen posejemo v lonec 8-10 cm premera. Ker so semena sorazmerno velika, jih lahko eno po eno postavimo na površino substrata in bodočim rastlinam zagotovimo dovolj prostora za rast (slednje vam bom olajšalo tudi kasnejše presajanje rastlin).

Semena nato prekrijemo s plastjo substrata ali vermikulita in dobro zalijemo. Ko kalice poženejo prvi par pravih listov jih presadimo v lasten lonec (približno 9 cm premera).

Nega

Paradižniki so zelo lačne rastline in potrebujejo veliko hranil. Kljub temu pa je potrebno z gnojenjem počakati vse, dokler se ne začno oblikovati prvi plodovi. Za gnojenje uporabite posebno gnojilo za paradižnike. Kot že rečeno je potrebno paradižnike redno zalivati.

S tem bomo preprečili, da bi bile rastline izpostavljene stresu. Pomanjkanje vode slabo vpliva na razvoj plodov, saj lahko pride do otrditve površine plodu in cepljenja plodov.

Priporočljivo branje >>> Samooskrbni organski vrt

Preberite si tudi knjige o vzgoji rastlin >>> Knjige o vrtu in vrtnarjenju


Ključne besede: Matevž Likar paradižnike vzgoja rastlin zelenjava vrt vrtnarjenje rastlinjak rastline v loncih majhni vrtovi ,gojenje rastlin posodovke  



Kdo bi vedel, kje vse se skrivajo povodni možje, a prelepe, divje in skrivnostne slovenske reke so prav gotovo njihov dom ...
Tam daleč, v ledeno mrzlih krajih, kamor vroči sončni žarki nikoli ne posijejo, se razteza dežela sneženega moža
Otroška igrivost in nagajivost sta skoraj brezmejni. In o tem pripoveduje ta slikanica.
Naj vas brezčasne modrosti vzpodbudijo k premisleku, samorefleksiji in zavedanju preteklosti, ki neopazno prehaja v sedanjost ...
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
"Vse, kar potrebujete, da zaživite življenje, o katerem sanjate, imate že ta trenutek v sebi."

Barbara De Angelis