
Koliko časa in kako kuhamo, 3. del
23.03.2015 | Avtor:
Ica KrebarGOBOVA JUHA
Na sezamovem olju prepražimo malo čebule, dodamo na lističe zrezane gobe, malo dušimo, solimo, stisnemo strok česna, dodamo malo majarona, nasekljanega peteršilja, tekko, zalijemo in pustimo, da se skuha. Na koncu lahko dodamo po okusu še tamari omako.
Kaj je tekka?
Tekka je mešanica prepraženih zmletih alg z dodatkom različnih zelo jang začimb in na sezamovem olju prepraženega misa. Zato jo lahko uporabljate v vsaki jedi, katero želite bolj jangizirati. Tekka s svojo jang energijo nevtralizira jin energijo prave kave (za tiste, ki jo žal še uživate).
Kaj je gomasio?
To so v suhi ponvi spražena sezamova semena, strta v suribačiju, ali pa napol zmleta, z dodatkom morske soli. Meša se v razmerju 1 proti 16, torej ena žlica soli in šestnajst žlic sezamovega semena. V družini lahko pripravimo več različnih mešanic gomasioja. 1 proti 16 je nekaj srednjega, za manjše otroke pripravimo 1 proti 21, za tiste, ki rabijo več jang energije, pa, recimo 1 proti 12. gomasio je zelo okusna začimba. Uporabljamo jo tako, da jo posipavamo po že pripravljeni hrani, ki je že na krožniku. Vsak dan jo dodajamo jedem, ker je zelo zdravilna. Zdrobljen sezam pomešan s soljo ima posebno sposobnost, da zelo dobro čisti našo kri. istočasno pa dobro jangizira naše telo. Zelo jin otroci so otroci, ki jim pogosto teče kri iz nosu in ne znajo biti niti toliko pri miru, da bi jih lahko uščipnili; pri takih otrocih se že po enem tednu rednega jemanja vsaj ene žlice gomasioja na dan, kažejo izboljšave.
Suribači je poseben žlebasti možnar, v katerem se z lesenim kijem ob mešanju drobi sol, sezam in vse tisto, kar želimo zdrobiti. Suribači lahko kupite v posebnih makrobiotičnih trgovinicah.
Gobe kot dodatek
Gobe shitake
Na drevju rastoče gobe. Največ se jih prodaja posušene. Bogate z vitamini B12 in D. Večinoma se uživajo v majhnih količinah – 2 do 3 gobe brez stebla – kot dodatek miso juhicam ali v omakah. Zdravilno delujejo na čiščenje holesterola iz krvi. Iz njih se lahko pripravi tudi čaj. V specialnih trgovinicah jih prodajajo tudi zmlete v prah v obliki kapsul in se jemljejo po priloženem receptu.
ZIMSKE MINEŠTRE
Mislim, da večinoma vsi prav dobro poznamo mineštre naših babic. Zato o njih ne bi preveč pisali; morda samo toliko, da bi si pozimi pomagali s kislim zeljem, fižolom, čičeriko, lečo, kislo repo, ajdovo kašo, ajdovimi žganci. Z dodatkom misa in tamarija bomo imeli vedno bogato in polnovredno obloženo mizo. Kajti kislo zelje in repa sta zelo dobra čistilca našega telesa; vsa žita, ajdovi žganci, ajdovi štruklji, ipd. stvari pa so jang in se med seboj zelo dobro ujemajo, ali pa dopolnjujejo. Seveda nam pozimi prav pride rumena koleraba, rumeno korenje, repa, saj iz teh stvari vedno lahko pripravimo dobro dušeno prilogo.
Priporočljivo branje
>>> Knjige o prehrani, receptih, kulinarikiPriporočljivo branje
>>> Samooskrbni organski vrtPreberite si tudi knjige o vzgoji rastlin >>> Knjige o vrtu in vrtnarjenju
Ključne besede: Ica Krebar jin jang alge juhe kulinarika makrobiotika prehrana mineštre enolončnice tekka gobe gobova juha gomasio vegetarijanstvo vegetarijanska zdravje kuharica za dušo in telo
Prispevajte svoj komentar k članku » Vpišite svoje mnenje, poklepetajte o tem članku na našem forumu » Preberite mnenja
Za izražanje mnenj se je potrebno registrirati oz. prijaviti na forum mavrica.net.