Mikroplastika: nevidna nevarnost za vosate kite in nekatere morske pse
16.03.2019 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: KresnikNe le plastenke in drugi izdelki iz plastike, tudi mikroplastika predstavlja življenjsko nevarnost za morske živali predvsem vosate kite, orjaške mante in morske pse kitovce, ki se hranijo s precejanjem hrane skozi vodo.
Vosati kiti sodijo med največje živali planeta Zemlja. Namesto zob imajo v ustih vosi, tudi 1m dolge roževinaste plošče, ki delujejo kot cedilo pri hranjenju z drobnimi morskimi organizmi. Pri hranjenju široko razprejo usta in zajamejo tudi tono hrane (in vode) naenkrat.
Velikokrat pomotoma zajamejo najrazličnejše smeti, ki jih v oceane meče človek. V zadnjem desetletju je najdba plastike v prebavnih sistemih poginulih morskih živalih na žalost že precej pogost pojav.
Znanstveniki pa zadnje leto opozarjajo še na pojav mikroplastike, ki je 'neviden', a zelo nevaren onesnaževalec morskega ekosistema. Zadnja študija, ki so jo opravili raziskovalci iz Amerike, Avstralije in Italije, razkriva zaskrbljujoče podatke, da vosati kiti na dan pogoltnejo na stotine delcev mikroplastike.
Analiza mikroplastike v morju trenutno poteka v Mehiškem zalivu, Sredozemskem morju, Bengalskem zalivu in indonezijskem Koralnem trikotniku.
Brazdasti kiti, ki plavajo v Sredozemskem morju, na dan pogoltnejo skoraj 2000 delcev mikroplastike. To veliko pove o stopnji onesnaženosti tega morskega območja.
Večina vrst velikih kitov je danes ogrožena. Problematika mikroplastike v njihovem življenjskem okolju pa bo kriva za dodatno zmanjšanje števila teh veličastnih živali.
Mikroplastika lahko poškoduje prebavni trakt. Hkrati pa otežuje vnos hranil in v telo morskih živali izloča toksine ter kemikalije, ki lahko škodljivo vplivajo na razmnoževanje vrste.
V zadnjih desetletjih je človek izdelal več milijard ton plastičnih izdelkov. Če ne bomo nemudoma prenehali proizvajati plastike in se bo trend nadaljeval, bo do leta 2050 na smetiščih pristalo 12 milijard ton plastičnih odpadkov, ki slej ko prej končajo v oceanih.
Odpadki, ki proizvajajo mikroplastiko - plastični izdelki
- odpadne vode
- kozmetična industrija (mila, geli za prhanje, šamponi, ...)
- dekorativne bleščice
- oblačilna industrija (sintetična vlakna, poliester, najlon, akril, ...)
- prevažanje tovora po morju ...
"
Kadar v smeti vržemo plastično vrečko, vemo, da je drugačna od bananinega olupka. Da bo postala roža, bo potrebovala zelo veliko časa. 'Ko vržem v smeti plastično vrečko, vem, da mečem v smeti plastično vrečko'. Že tako zavedanje pomaga, da varujemo Zemljo, sklepamo mir in skrbimo za življenje v sedanjem trenutku in prihodnosti." (Tich Nhat Hanh)
Priporočamo knjigo o kitih
>>> Kiti, nežni velikani : ilustrirana knjiga o kitih
Ključne besede: ekologija Zemlja mikroplastika vosati kiti manta kitovci onesnaževanje okolja prihodnost izumiranje živalskih vrst plastika odpadki človek Cetacea sinji kit kit grbavec biskajski kit brazdasti kit
• Orke in morske živali ponovno ogrožene zaradi strupene kemikalije
• Zaradi onesnaževanja okolja vse manj hrane za morske ptice