Mona Liza ne bo odpotovala na francosko turnejo

Mona Liza ne bo odpotovala na francosko turnejo

29.03.2018 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik


Potem, ko je francoska ministrica za kulturo Francoise Nyssen javnosti predstavila svojo željo, da bi originalno sliko Mone Lize poslala na francosko turnejo, sedaj iz Pariza prihaja vest, da je Louvre zavrnil njeno idejo.


Pariški Louvre ne želi, da znamenito da Vincijevo delo zapusti muzej. 515 let staro slikarsko delo je preveč občutljivo, da bi zapustilo muzej.


Škoda, ki bi jo slika lahko utrpela pri potovanju, bi lahko bila nepopravljiva, opozarja direktor Louvra Jean-Luc Martinez. Mona Liza je danes tako občutljiva, da je ne upajo premakniti niti nadstropje nižje, kjer Louvre za prihodnje delo pripravlja razstavo Leonarda da Vincija.


Od leta 2005 Mono Lizo hranijo v natančno kontroliranem okolju: visi na betonski steni, v vitrini s točno določeno temperaturo, obdaja pa jo še neprebojno steklo.


Enkrat na leto vitrino odprejo in sliko natančno pregledajo. Analiza, ki so jo opravili leta 2006 je pokazala, da razpoka na leseni plošči, na kateri je portret narisan, ni nedolžna in bi se lahko zaradi temperaturnih sprememb v prostoru ščasoma uničila barvna plast. Opažajo, da se razpoka vsako leto širi.


Slika Mona Liza je najdražje slikarsko delo v zgodovini slikarstva. Leta 2017 je bila ocenjena na vrtoglavih 800 milijonov dolarjev.

Ključne besede: Leonardo da Vinci Mona Liza slikarstvo slikarji Louvre Pariz Francija 



Slikanica prinaša zgodbico o štirih Marsovčkih, ki se med počitnicami odpravijo na poučno in zabavno raziskovanje prostranega vesolja ...
Tam daleč, v ledeno mrzlih krajih, kamor vroči sončni žarki nikoli ne posijejo, se razteza dežela sneženega moža
Spoznajte drobceno kresničko Sijo in njeno prijateljico, pikapolonico Lili!
V slikanici Pripoved o zeleni pomladi že odmeva pomladna budnica. Živali se prebujajo iz zimskega spanja.
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Najmočnejši človek na svetu je tisti, ki je največkrat sam.

Henrik Ibsen