Pot v prihodnost - z bogastvom preteklosti
18.05.2010 | Avtor:
Dušica Kunaver"Žal pa se danes, v svobodni državi, premalo zavedamo, kaj pozabljamo in koliko vrednot izgubljamo, takih, ki jih nikdar več ne bomo mogli imeti, saj ko se enkrat veriga rodov ded - oče – vnuk pretrga,je pretrgana za vse večne čase.
"
Naš narod tisoč let ni imel svoje države, od karantanskih časov do danes. Preživeli smo tisoč let pod tujo oblastjo, preživeli smo tisoč let tlačanstva, tri sto let turških vpadov, tri stoletja kmečkih puntov, preživeli smo vse vojne in lakote, a kljub vsej tej trdi zgodovini, smo v samostojno, svobodno državo prinesli svoj jezik, svojo kulturo, deset tisoče ljudskih pesmi, deset tisoče pripovedi, pregovorov, rekov ter ljudskih obrti, ki dosegajo svetovno raven.
Žal pa se danes, v svobodni državi, premalo zavedamo, kaj pozabljamo in koliko vrednot izgubljamo, takih, ki jih nikdar več ne bomo mogli imeti, saj ko se enkrat veriga rodov ded - oče – vnuk pretrga, je pretrgana za vse večne čase.
Vsi se moramo zavedati usodnosti trenutka, v katerem živimo. Stojimo na zadnjem robu življenja starosvetne slovenske vasi, tiste vasi, kateri se moramo zahvaliti za svoj obstoj. Zadnji mlatci, zadnje žanjice, zadnji kosci, ki jih je po skupnem delu družila skupna pesem in skupni veseli likof, so danes stari osemdeset let in več. Samo oni še vedo kakšna je bila ohcet v njihovi vasi, kakšen je bil jedilnik na dan košnje, kateri žegnani lesovi spadajo v cvetnonedeljsko butaro. V naši deželi ima vsaka vas svoj glas! Ohranjati izročilo svojega kraja – to je obvezna in nujna naloga vsakega od nas. Rešiti, kar se rešiti da!
Otroštvo današnjih otrok je osiromašeno - brez domače otroške pesmi in brez domače pravljice - nadomestili so jih batmeni, powermeni, actionmeni in pošasti iz uvoženih risank . Tudi prihodnost naših otrok bo težka. Če bomo kot narod poteptali svoj lastni obraz, če se bomo dokončno potopili v potrošniškem morju, nas tujci, kot kupce njihovih izdelkov prav gotovo ne bodo spoštovali. Kot turisti bi pa z občudovanjem spoznavali naravne lepote naše dežele, radi bi prisluhnili naši pesmi, radi bi okusili dobrote praznične mize v naših krajih. Z občudovanjem bi spoznavali naše šege, saj mnoge med njimi s svojimi koreninami segajo v indoevropsko pradavnino, v čas, ko je bila Evropa zares še skupni jezikovni in kulturni prostor.
V naši deželi, v Gornjesavski dolini, še vedno živi spomin na pehtro babo, na prastaro starko Zimo. To strašno babo pa na Ptujskem polju vsako leto znova prežene še bolj strašni kurent. Pomlad še danes slavimo skupaj s davnim Vesnikom, poganskim bogom pomladi, ki vsako leto pride v našo Belo krajino pod imenom zeleni Jurij.
Najskrivnostnejšo noč v letu, kresno noč, še danes slavimo s kresovi, kot v davnih dneh, ko so kresovi goreli v čast mogočnemu sončnemu bogu Kresniku.
Po tisoč letih trde zgodovine pod tujo oblastjo, je naše ljudstvo ohranilo svojo prvobitnost in enkratnost. Danes, ko kot samostojna država želimo vstopiti v svet kot zanimiv narod, s staro in bogato kulturno dediščino.
V šegah starosvetne slovenske vasi so ohranjene korenine tisočletja starih šeg – kurentovanje, jurjevanje, kresovanje, tepežkanje itd – vse to prinaša knjiga ŠEGE IN PESMI POD LIPO DOMAČO. Vsebino te knjige je zbrala Dušica Kunaver.
Knjiga ŠEGE IN PESMI POD LIPO DOMAČO predstavlja besedila in note najbolj priljubljenih domačih pesmi in jih povezuje s starosvetnimi šegami v neločljivo celoto. Razporeja jih po mesecih od januarja do decembra, od setve do žetve, od zibelke do groba. Knjiga si prizadeva obuditi izročilo, ki je zraslo pod vaško lipo, ki je nekdaj družila našo vas – pesem fantov pod lipo, zbor vaških gospodarjev pod lipo, ples mladine pod lipo, pravda pod lipo …
V knjigi so tudi številne ilustracije iz starih publikacij, ki vsebini dajejo še dodatno verodostojnost starih časov.
Zanimivo branje >>> Knjige, ki ohranjajo ljudsko izročilo
Ključne besede: Dušica Kunaver etnologija bogastvo preteklosti pot v prihodnost letni časi običaji prazniki pregovori ,šege pod lipo domačo
• Knjiga: Čar vode v slovenskem ljudskem izročilu
• Kratka zgodovina koledarja
• Šege pod lipo domačo
• Florjanovo
• Šege in navade meseca aprila