Sladki grah

Sladki grah

11.04.2012 | Avtor: Matevž Likar
"Za podporo rastlin uporabite razvejane veje, na katere se bodo lahko dobro pritrdile in dvignile sočne liste stran od lačnih polžev. Na manjših gredah posejte grah v krog, s čimer boste rastline lahko vzgojili na obelisk, ki ga prekrijete z mrežo. Slednja bo mladim rastlinam olajšala vzpenjanje. "

Če bi ocenjevali okusnost in teksturo zelenjave, bi najvišje točke vsekakor prejel sladki grah. Pri tem pa je na domačem vrtu vzgojeni grah precej bolj okusen kot zelenjava, ki jo kupimo v trgovinah. Vsak, ki ga bo gojil na vrtu, se bo moral sprijazniti s tem, da nekaj pridelka nikoli ne bo prispelo do kuhinje, saj ga boste pojedli že na poti do tja.

Sladki grahKako  gojimo grah?

Za zgodnji pridelek posejte grah v rastlinjaku ali prostoru brez zmrzali. Na vrt jih presadite, ko bodo rastlinice velike 12-15 cm. S tem boste preprečili, da bi jih poškodovali polži ali ptice. Na gredi grahu namenite prostor na polnem soncu ali rahli senci.

V kolikor želite grah posejati neposredno na gredo, počakajte, da se vreme nekoliko otopli, nato pa vsakih dva do tri tedne posejte linijo rastlin. V ta namen izkopljite 5 cm globok jarek in vanj posejte semena. Z večkratno setvijo si boste podaljšali sezono graha, saj se sladki grah ne skladišči preveč dobro.

Za podporo rastlin uporabite razvejane veje, na katere se bodo lahko dobro pritrdile in dvignile sočne liste stran od lačnih polžev. Na manjših gredah posejte grah v krog, s čimer boste rastline lahko vzgojili na obelisk, ki ga prekrijete z mrežo. Slednja bo mladim rastlinam olajšala vzpenjanje.

V kolikor imate na vrtu pogosto težave s ptiči je dobro, če rastline zaščitite z mrežo proti ptičem. Pri tem pazite, da je mreža dovolj groba, da bodo lahko čebele nemoteno prehajale skoznjo. Seveda pa lahko rastline prekrijete tudi z gosto mrežo, ki jo odstranite, ko rastline začnejo odpirati prve cvetove. Takrat so navadno že dovolj velike, da jim ptiči ne škodijo več.

Ob bolj suhem vremenu rastline dobro zalivajte, saj grah potrebujejo konstantno vlažna tla. V kolikor se bodo tla izsušila bo vaš grah naglo zaključil s tvorbo novih plodov. Na lažjih peščenih tleh zato okrog rastlin natrosite kompost ali zastirko, s čimer boste zmanjšali odhlapevanje vode.
Plodove pobirajte sproti, saj bodo drugače postali žilavi. Zrele plodove boste zlahka prepoznali, saj se bodo začeli napihovati in se bodo prelomili z glasnim pokom.

Matevž Likar >> Okrasni vrt

Priporočljivo branje >>> Samooskrbni organski vrt

Preberite si tudi knjige o vzgoji rastlin >>> Knjige o vrtu in vrtnarjenju

Sorodni članki:
Bučke
Špinača
Rabarbara
Vijoličasti brokoli
Blitva

Ključne besede: Matevž Likar grah zelenjava vrt vrtnarjenje sajenje vzgoja rastlin  



Spoznavanje velikih in malih tiskanih črk slovenske abecede skozi igrivo opazovanje in prepoznavanje žuželk
Ob tem, ko razmišljamo, navzven pošiljamo vibracije fine eterične snovi, ki je tako resnična, kot so vibracije, ki izražajo svetlobo, toploto, elektriko, magnetizem
Po zimi mora vedno priti pomlad, zato jo stržek (najmanjši evropski ptiček) glasno prikliče, skupaj z zvončkom ...
Pravljica o nenavadnem prijateljstvu in preseganju omejitev ...
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Ne bojim se neviht, kajti med nevihtami se učim krmariti svojo ladjo.

Louisa May Alcott