
Zadnji preživeli na Zemlji bi bili tardigradi
16.07.2017 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: KresnikZnanstveniki z Univerze Oxford so razkrili, katera vrsta bi najdlje preživela konec življenja na Zemlji.
Najbolj neuničljiva vrsta na svetu so tardigradi.

Tardigradi so milimetrski mikroskopski organizmi z osmimi nogami. Pravimo jim tudi
počasniki ali
vodni medvedki. Veljajo za izjemno odporne organizme, ki živijo v vseh ekstremnih razmerah kot so globokomorski jarki, vrhovi Himalaje, tropski gozdovi ali vulkanska prst. Preživijo vse do 150°C. Dosegajo 60 let starosti, brez hrane in vode pa preživijo kar 30 let.
Znanstveniki (med drugim dr.
Rafael Alves Batista in dr. David Sloan) so na spletni strani Univerze Oxford zapisali, da so počasniki vrsta, ki bi zadnja preživela morebitno astrofizično katastrofo na Zemlji.
Počasniki bi opustošenje Zemlje preživeli še dolgo potem, ko bi človeštvo že izumrlo. Živeli bi lahko še naslednjih 10 milijard let, oz. vse dokler bi svetilo Sonce.
Znanstveniki so raziskavo opravili na dveh potencialnih naravnih katastrofah, ki bi lahko nekoč doleteli življenje na Zemlji: padec asteroida ter eksplozijo zvezde. Tudi ti dve katastrofi, ki bi lahko bile krive za izumrtje človeka, pa ne bi uničile počasnikov. Ti drobni mikro organizmi lahko preživijo na Zemlji vse dokler, ne bi ugasnilo Sonce.
Znanstveniki so navdušeni nad dejstvom, da na Zemlji obstaja praktično neuničljiv organizem, zato puščajo odprte možnosti, da nekje v vesolju obstajajo še drugi odporni organizmi.
Foto: Bob Goldstein and Vicky Madden, UNC Chapel Hill
Ključne besede: tardigradi vodni medvedki počasniki mikro organizmi biologija Zemlja izumrtje znanost
• Prazgodovina - Ordovicijsko silursko izumrtje
• Prazgodovina - Devonijsko izumrtje
• Znanstveniki opozarjajo na šesto veliko izumrtje živalskih vrst
• Znanstveniki želijo z genskim inženiringom oživiti izumrlega mamuta