Znanstveniki migracijam kitov sledijo s pomočjo satelita v vesolju
07.11.2018 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik
Nekateri kiti vsako leto prepotujejo tisoče kilometrov, da pridejo do hrane. Britanskim znanstvenikom je na pomoč pri razumevanju migracijskih poti kitov priskočil kar satelit WorldView-3.
Britanski znanstveniki iz centra za Britansko antarktično raziskavo (BAS) so za določevanje vrst kitov uporabili satelit v vesolju, s katerim lažje posnamejo slike morskih sesalcev v prostranih oceanih. Satelit WorldView-3 lahko iz vesolja zazna predmete, velike le 30 cm.
S pomočjo satelita, ki se nahaja več kot 600 km od zemeljske površine, so pridobili slike, s katerimi bodo opazovali migracijske poti štirih različnih vrst kitov.
Kljub daljavi, je satelit posnel dovolj kvalitetne posnetke, da lahko znanstveniki prepoznajo karakteristične posebnosti kitov kot so prsne in repne plavuti.
S satelitsko tehnologijo se do sedaj sledili kitom grbavcem okoli Havajev, sivim kitom v Tihem oceanu, brazdastim kitom v Mediteranu in južnomorskim kitom v bližini Argentine.
S pomočjo satelita znanstveniki lažje sledijo kitom, brez da bi zato morali odpotovati v oddaljena in težko dostopna območja.
Fotografija: Sivi kit / wikimedia
Ključne besede: kiti Cetacea morski sesalci morska biologija satelit znanost biologija migracijske poti živali sivi kit kit grbavec brazdasti kit