Znanstveniki migracijam kitov sledijo s pomočjo satelita v vesolju

Znanstveniki migracijam kitov sledijo s pomočjo satelita v vesolju

07.11.2018 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik

Sivi kit

Nekateri kiti vsako leto prepotujejo tisoče kilometrov, da pridejo do hrane. Britanskim znanstvenikom je na pomoč pri razumevanju migracijskih poti kitov priskočil kar satelit WorldView-3.


Britanski znanstveniki iz centra za Britansko antarktično raziskavo (BAS) so za določevanje vrst kitov uporabili satelit v vesolju, s katerim lažje posnamejo slike morskih sesalcev v prostranih oceanih. Satelit WorldView-3 lahko iz vesolja zazna predmete, velike le 30 cm.


S pomočjo satelita, ki se nahaja več kot 600 km od zemeljske površine, so pridobili slike, s katerimi bodo opazovali migracijske poti štirih različnih vrst kitov.


Kljub daljavi, je satelit posnel dovolj kvalitetne posnetke, da lahko znanstveniki prepoznajo karakteristične posebnosti kitov kot so prsne in repne plavuti.


S satelitsko tehnologijo se do sedaj sledili kitom grbavcem okoli Havajev, sivim kitom v Tihem oceanu, brazdastim kitom v Mediteranu in južnomorskim kitom v bližini Argentine.


S pomočjo satelita znanstveniki lažje sledijo kitom, brez da bi zato morali odpotovati v oddaljena in težko dostopna območja.


Fotografija: Sivi kit / wikimedia


Ključne besede: kiti Cetacea morski sesalci morska biologija satelit znanost biologija migracijske poti živali sivi kit kit grbavec brazdasti kit 



Vesoljček Pi in njegove dogodivščine
Tam daleč, v ledeno mrzlih krajih, kamor vroči sončni žarki nikoli ne posijejo, se razteza dežela sneženega moža
Modrin je letal preko zelenega travnika. Iskal je prav posebno rastlino. Taval je daleč naokoli, pa je ni našel.
Otroci iz skupinice za opazovanje ptic so se že zgodaj spomladi odpravili v naravo. Hoteli so opazovati prav posebne ptice, ptice selivke.
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Lepota nas obkroža, vendar se moramo ponavadi sprehajati v vrtu, da jo opazimo.

Rumi