|
11 zanimivosti o Mednarodni vesoljski postaji ISS
10.06.2019 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik
Mednarodna vesoljska postaja ISS že 20 let kroži po zemeljski orbiti. Kdaj se bo njena življenjska doba končala, koliko astronavtov jo je v tem času obiskalo in še druge zanimivosti.
- ISS je vesoljska postaja oziroma naseljiv umeten satelit.
- Prve dele za ISS so v vesolje izstrelili leta 1998. Prvi astronavti so na njej dalj časa ostali leta 2000.
- Pri gradnji Mednarodne vesoljske postaje ISS je sodelovalo 16 narodov: ZDA, Rusija, Kanada, Japonska, Belgija, Brazilija, Francija, Švica, Danska, Švedska, Velika Britanija, Nizozemska, Italija, Nemčija, Norveška in Španija.
- Na ISS se nahajata dve stranišči.
- Mednarodna vesoljska postaja bo delovala do leta 2030. NASA je sicer napovedala konec financiranja postaje leta 2024. Po tem obdobju bo ISS v rokah drugih mednarodnih partnerjev Nase.
- Mednarodna vesoljska postaja se nahaja v nizkozemeljski orbiti.
- Njeno poslanstvo je laboratorij, observatorij in delavnica. Hkrati naj bi služila tudi kot vmesna postaja na daljša potovanja na Luno in Mars.
- Na Nasi je doslej bivalo 236 ljudi iz 18 držav sveta.
- Leta 2020 bo ISS odprta za zasebne gospodarske obiske, ki pa bodo znašali kar 35.000 $ na noč. Misije bodo trajale tudi 30 dni, zato bodo namenjene le najpremožnejšim. Nasa je v komercialni polici zapisala, da se bodo podjetja na postaji med drugim lahko ukvarjala tudi z marketingom in oglaševanjem izdelkov, ki so naprodaj na Zemlji.
- Mednarodno vesoljsko postajo je (odvisno od njene lokacije v orbiti) moč videti tudi s prostim očesom. Nasin 'Spot the Station' redno spremlja postajo in objavlja njeno lokacijo.
- Zrak na postaji pridobivajo s postopkom elektrolize. Na ISS so vgrajene sončne celice, s katerimi pridobivajo električno energijo. Električen tok uporabijo za ločevanje vodnih molekul H2O v vodik (H2) in kisik (O2). Kisik nato odvedejo v zračni sistem kabine (Oxygen Generation System), vodik pa odvedejo iz postaje v vesolje.
Ključne besede: Mednarodna vesoljska postaja ISS NASA vesolje zanimivosti poljudna znanost
Otroška igrivost in nagajivost sta skoraj brezmejni. In o tem pripoveduje ta slikanica. | Kdo bi vedel, kje vse se skrivajo povodni možje, a prelepe, divje in skrivnostne slovenske reke so prav gotovo njihov dom ... | Sebastian Kneipp je bil utemeljitelj celostnega naravnega zdravljenja. Razvil je naravno obliko zdravilstva, ki vključuje zdrav način življenja, zdravo prehrano in zdravljenje z zdravilnimi rastlinami in vodo. | S pomočjo organskega vrtnarjenja si lahko pridelamo zdravo zelenjavo in sadje na naraven način.Priročnik za sonaravno eko vrtnarjenje. |
|
Počutite se uspešne, verjemite, da ste uspešni in se postavite v položaj, ki zahteva prizanje in miselni tok bo vlekel k vam vse, kar potrebujete za vaš uspeh. (Orison Swett Marden)
|