|
 Arheološko odkritje: 3800 let stari perujski reliefi upodabljajo veliko sušo
15.04.2026 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik
Arheologi so v Peruju, na območju današnje Vichame, odkrili starodavne umetniške reliefe, ki pričajo o hudi suši tistega časa.
Pred 3.800 leti so ljudje, ki so živeli na območju današnje Vichame v Peruju, v skale vklesali reliefe kač in človeških glav. Kači predstavljata božanstvo vode, h kateremu so se obračali ljudje, ki so trpeli strašno pomanjkanje hrane in vode.
Območje današnje Vichame je takrat prizadela velika suša. Poleg motivov kač, so arheologi odkrili tudi podobe shujšanih človeških figur, kar nakazuje na to, da je takratna civilizacija na takšen način upodabljala težave zaradi pomanjkanja vode.
Arheologi so reliefe odkrili na dolgem zidu ob vhodu v dvorano za praznovanja. Zid je visok 1 meter in dolg 2,8 metra.
Relief prikazuje štiri človeške glave z zaprtimi očmi, med njimi pa se plazita dve kači, katerih glavi sta usmerjeni proti podobi antropomorfnega simbola semena, ki prodira v zemljo.
Reliefi pripadajo civilizaciji Caral, gre za najstarejšo znano civilizacijo na območju Amerike.
Ključne besede: Peru relief arheologija odkritje suša zgodovina
Zgodba o karieri, o modri babici in diamantih na dvorišču | Modrin je letal preko zelenega travnika. Iskal je prav posebno rastlino. Taval je daleč naokoli, pa je ni našel. | S pomočjo organskega vrtnarjenja si lahko pridelamo zdravo zelenjavo in sadje na naraven način.Priročnik za sonaravno eko vrtnarjenje. | oučna in vesela deževna slikanica za najmlajše otroke, ki spoznavajo vreme. Slikanica "KO DEŽUJE" je hvalnica dežju, njene barvite ilustracije pa lepo prikažejo čar deževnega dne. |
|
Da bi uspeli, morate biti pripravljeni, da zgrabite priložnost, ko se pojavi. Og Mandino
|
• Nova raziskava dokazala, da so španske jamske poslikave ustvarili neandertalci in ne človek
• Laserska tehnologija pod gostim rastjem tropske džungle razkrila velikansko majevsko mesto