Najmanjša vrsta pliskavk,
vaquita (Kalifornijska pliskavka), danes spada med najbolj ogrožene živalske vrste na svetu. Živijo izključno v Kalifornijskem zalivu, natančneje tam plava še manj kot 30 vaquit.
Največjo nevarnost vaquitam danes predstavljajo posebne ribiške mreže (gillnet), s katerimi nelegalno lovijo še eno morsko žival na robu izumrtja - ribo totoabo. Totoaba je prav tako na rdečem seznamu ogroženih živalskih vrst IUCN in tako kot vaquita živi izključno v Kalifornijskem zalivu. Ena sama totoaba na kitajskem črnem trgu namreč stane vrtoglavih 10.000 ameriških dolarjev.
Vaquite se zaradi svoje majhnosti hitro ujamejo v mreže, katerih odprtine so v velikosti njihovih glav. Ker se ne morejo dvigniti na površje, kjer dihajo, se v mreži utopijo.
Potem, ko so v
lanskem letu pričeli z reševalno akcijo s pomočjo vojaško izurjenih delfinov, se je izkazalo, da je tudi ta poskus reševanja za vaquite preveč stresen.
Delfini izsledijo vaquito in jo vodijo proti ladji, kjer jo znanstveniki ulovijo in prenesejo v ograjeno morsko območje, ki je včasih delovalo kot turistični akvarij.
Prvo vaquito so ujeli že drugi dan reševalne operacije, a so, zaradi izjemnega stresa živali, šest mesečno vaquito morali vrniti v odprto morje. Nad omenjeno reševalno operacijo še niso obupali in je še vedno aktivna.
Znanstveniki pojasnjujejo, da bi v idealnem primeru iz tega območja odstranili vse mreže, ki ogrožajo male pliskavke. Le tako bi preostale živali lahko preživele.