S posebno misijo bodo znanstveniki nadzorovali najbolj nevaren ledenik na svetu

S posebno misijo bodo znanstveniki nadzorovali najbolj nevaren ledenik na svetu

30.04.2018 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik


Ledenik Thwaites
na Zahodni Antarktiki pokriva 182.000 kvadratnih kilometrov veliko območje. Ledenik grozi, da se bo v naslednjih desetletjih odlomil, zaradi tega bi lahko gladina morja sčasoma narasla za kar 3 metre.


Ledenik je znan kot najbolj nevaren ledenik na svetu, ki bi lahko v prihodnosti povzročil pravo apokalipso.


Britanski Svet za raziskovanje naravnega okolja (NERC) in ameriška Nacionalna znanstvena fundacija (NSF) bosta za raziskave in nadzor ledenika namenila skupno več kot 20 milijonov evrov.


Pri misiji bo sodelovali več kot 100 znanstvenikov, ki bodo preučili, kako hitro se lahko ledenik odlomi in kakšen vpliv bi posledično imel na dvig globalne morske gladine. Sodelujoče države so Velika Britanija, ZDA, Južna Koreja, Nemčija, Švedska, Nova Zelandija in Finska.


Gre za petletni raziskovalni projekt, ki se bo pričel oktobra letos.


Padec ledenika Thwaites se lahko zgodi v naslednjih desetletjih ali najkasneje stoletjih opozarjajo znanstveniki. Glavno skrb predstavlja, da bi zlom pomembnega dela ledenika močno pospešil izginevanje ledu v bližnji prihodnosti, kar bi imelo velik vpliv na gladino morja.


Padec ledenika bi destabiliziral ostalo ledeno območje, zaradi česar bi se gladina morja dvignila za 3 metre. To bi vodilo v večjo frekvenco obalnih poplav med ekstremnimi vremenskimi razmerami in kadar se toki velik rek srečajo z visokimi plimami.


Fotografija je simbolična.


Ključne besede: ledenik Thwaites ekologija Antarktika misija  



Pia always jumped to look for the blueberries, whether it was the summer, autumn or winter. But in autumn and winter there were no blueberries on the bushes ...
Slikanica Ko pride pomlad je oda temu letnemu času. Pomlad je čas prebujenja in veselja.
Slikanica o prijateljstvu in radodarnosti ...
Ko razmišljamo, navzven pošiljamo vibracije fine eterične snovi
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Ni boljšega časa, kot je sedanji.

(John Kalench)