Tri umetniške organizacije so se združile, da bi analizirale barvne pigmente slik iz serije
Monetov
ih slikarskih del '
Most Waterloo'. Strokovnjaki iz umetnostnih muzejev Memorial Art Gallery iz New Yorka, Worcester Art Museum iz Massachusettsa in Carnegie Museum of Art iz Pensilvanije so odkrili, da je Monet pri vsaki sliki uporabil omejeno barvno paleto, a se ob vsakem pogledu zdi vsaka slika nekoliko drugačna.
Strokovnjaki domnevajo, da je Monet z vsako sliko manipuliral gledalčevo zaznavo in gre pri seriji slik Waterloo za kompleksnost vizualnega dela.
Odkrili so, da se je Monet poigraval s tem, kako naši možgani in oči interpretirajo svetlobo in oblike. S tem ko je upodobil elemente svetlobe, senc in kontraste je naslikal iluzijo tridimenzionalnega mosta. S kontrastnimi barvnimi potegi čopiča pa je naše možgane zmedel pri prepoznavanju vsake barve posebej.
Serija Monetovih slik 'Most Waterloo'Claude Monet je ob svojem obisku Londona, na prehodu v 20. stoletje naslikal več kot 40 različic pogleda na most Waterloo, pod katerim teče reka Temza. Slikal je kar iz svoje hotelske sobe, ki je imela pogled na most Waterloo. Glavna tema slik je atmosfera, ki se je spreminjala s svetlobo in meglo. Spreminjalo se je valovanje vode, promet na mostu, dim iz okoliških dimnikov. Slike je Monet začel slikati v Londonu, nato pa naj bi jih dokončal v svojem ateljeju v Givernyju.
• Monetovi impresionistični lokvanji in abstraktna umetnost Pollocka aprila na skupni razstavi v Parizu
• V dunajski Albertini bo od septembra na ogled retrospektiva Monetovih del