
Izumrli ptič dodo je ponovno ogrožen
29.06.2016 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: KresnikČlovek je že pred 350 povzročil izumrtje dodoja, slavnega ptiča iz Mauritiusa. Sedaj pa je še edino, zna

no počivališče fosilov dodoja, Mare aux Songes, ogroženo zaradi gradnje hotela.
Kljub njegovi slavi, je dodoja pred 350 leti doletela sramotna usoda - izumrtje. Nekaj primerkov so na Mauritiusu zbrali še preden je ptica izginila, a do zgodnjega 19. stoletja, se ni ohranil niti en celoten skelet. Zato je odkritje nahajališča fosilov Mare aux Songes, leta 1865, še toliko bolj pomembno. Na tem močvirnatem območju so raziskovalci odkrili številne fosile, a do sredine 20. stoletja je nahajališče Mare aux Songes postalo pozabljeno in izgubljeno. Razlog so bili komarji, ki so razširjali malarijo. Raziskovalci si točne lokacije nahajališča niso zapisali, zato je dolga leta ostalo izgubljeno. Do leta 2005, ko so ga, kot po čudežu, ponovno odkrili. Raziskovalci, z nizozemcem Kennethom Rijsdijkom na čelu, so ponovno pričeli preučevati to pomembno nahajališče in odkrivati fosile dodoja.
Močvirje Mare aux Songes je bilo stoletja nazaj lepa oaza s plitkim jezerom, ki je tisoče živalim nudilo svežo in čisto vodo. Poleg fosilnih ostankov dodoja, so raziskovalci odkrili tudi ostanke velikanske želve, najrazličnejših vrst ptičev, od flamingov do papig, kuščarje, ipd.
Mare aux Songes ni le zadnje počivališče dodoja, je edini prostor na Zemlji, kjer lahko odkrijemo resničen vpogled v dodoja, kot živo in dihajočo žival, kot del vznemirljivega - in danes izgubljenega - ekosistema.
Raziskovalci so se s prošnjo, da zavrnejo gradnjo hotela v neposredni bližini, obrnili na otoške oblasti. Želijo, da občutljivo območje ostane za vedno nedotaknjeno. Dodo je danes simbol za vse izumrle živalske vrste.
Narišimo dodoja! --> Priporočamo - priročnik za risanje
>>> Učimo se risati dinozavre
Ključne besede: dodo ptič izumrtje Mare aux Songes nahajališče arheologija Maurutius arheologi fosili izumrle živali ptiči prazgodovina
• Dodo, simbol za izumrle živalske vrste