Kdo so bili Kelti

Kdo so bili Kelti

10.10.2013 | Avtor: Julia Doria
"Stari Rimljani so izraz barbari uporabljali za vsa ljudstva, ki so živela izven rimskega imperija, tudi za Kelte, germanska plemena in Hune."

Izraz Kelti predstavlja skupno ime za plemenske skupnosti in ljudstva, ki so govorila keltske jezike in imela podobno kulturo.  Raziskovalec mag. Vinko Vodopivec fenomen Keltov pojasnjuje takole: »Kelti so ime za kulturni, vojaški in delno verski pojav v večjem delu tedanje Evrope. Sestavljalo jih je mnogo narodov, ki so imeli različne jezike in deloma tudi različno kulturo. Ker imamo le arheološke najdbe in enostranske zapise, si moramo pomagati tudi z drugimi primerjalnimi podatki in vedami od tehnologije, umetnosti, verovanja in sociologije, zlasti pa z genetskimi in jezikovnimi, čeprav skromnimi podatki.«


K prakeltski kulturi se kot najstarejša arheološka kultura prišteva kultura žarnih grobišč v srednji Evropi (pozna bronasta doba, od leta 2300 do 800 pred našim štetjem). Nasledila so jo keltska ljudstva, ki so živela v srednji Evropi v času železnodobne halštatske kulture ( od leta 800 do 450 pred našim štetjem). Od leta 450 pred našim štetjem, vse do širjenja rimskega imperija in rimskih osvajanj, so keltska ljudstva postopno prodirala na sosednja območja.

Kelti so se naselili in širili svojo kulturo po srednji Evropi, Britanskem otočju, Iberskem polotoku, Belgiji, Nizozemski, Luksemburgu, Franciji, Italiji, Sloveniji, balkanskih deželah, tja do Anatolije.

Ohranilo se je le malo keltskega pisnega izročila ali zapisov o Keltih. Mnogo zapisov se je v teku stoletij spremenilo ali celo uničilo. Kar je danes znanega, izhaja predvsem iz zapiskov Julija Cezarja, ki je beležil svoja opažanja o narodih, ki jih je v času rimskega imperija s svojo vojsko premagal in o ozemljih, ki so jih Rimljani osvojili. Starim Grkom so se keltski in skitski jeziki zdeli nerazumljiva neumnost, zato so jih poimenovali "barbaroi." Stari Rimljani so nato izraz barbari uporabljali za vsa ljudstva, ki so živela izven rimskega imperija, tudi za Kelte, germanska plemena in Hune. Vsaka od teh skupin je imela svoje načine bojevanja. Keltsko izročilo se je ohranjalo ustno, z zgodbami in legendami ter ostalo živo vse do današnjih dni. 


Ključne besede: Kelti plemenske skupnosti ljudstva bojevniki keltski jeziki barbari stari Rimljani Julij Cezar Huni prakeltska kultura žarna grobišča bronasta doba halštatska kultura pred našim štetjem keltsko izročilo germanska plemena rimski imperij 



Ko razmišljamo, navzven pošiljamo vibracije fine eterične snovi
Naj vas brezčasne modrosti vzpodbudijo k premisleku, samorefleksiji in zavedanju preteklosti, ki neopazno prehaja v sedanjost ...
Čudoviti svet preprostih sladkih dobrot, tistih, ki so priljubljene danes in tistih, iz časov naših babic, na katere ste že malo pozabili ...
Psička Pia se zelo rada sprehaja po gozdu. Poleg gozdnih živalic se med visokimi drevesi skriva nekaj, kar naravnost obožuje: sočni gozdni sadeži!
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Amo, ergo sum. Ljubim, torej sem.

Jože Urbanija