
V Egiptu izkopali dragocen fosil nove vrste dinozavra
30.01.2018 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: KresnikNa območju egipčanske puščave so paleontologi odkrili dragoceni fosil izumrlega prazgodovinskega bitja. Paleontologi so najdbo oklicali kar za 'svet gral' paleontologije, saj gre za najbolj ohranjene ostanke kopenskega vretenčarja, ki so jih kadarkoli našli na afriški celini. Žival je živela konec Krede (94-66 milijonov let nazaj).

Najdbe s konca Krede so na afriškem kontinentu izjemno redke, saj gre za obdobje, ko so se, po besedah znanstvenikov, kontinenti pričeli ločevati. Znanstveniki upajo, da jim bo nova najdba pomagala razjasniti več o dinozavrih tega območja, saj imajo manjko podatkov o kar 30 milijonov let dolgem časovnem razponu življenja dinozavrov v Afriki. Najdba namiguje, da so se afriški dinozavri pričeli razvijati neodvisno od dinozavrov na drugi strani Mediteranskega morja.
Novoodkritega dinozavra so poimenovali
Mansourasaurus shahinae (mansourazaver), po kraju najdbe Mansauru. Mansourasaurus spada med zavropode, dolgovrate rastlinojede dinozavre. V dolžino je meril približno 10 m in tehtal 5,5 ton. Ostanki naj bi bili pod zemljo 75 milijonov let.
Fotografija je simbolična. / Zavropod diplodokPriporočamo - priročnik za risanje za otroke
>>> Učimo se risati dinozavre
Ključne besede: paleontologija paleobiologija prazgodovina dinozavri zavropod rastlinojedi dinozaver Mansourasaurus
• Dinozaver igvanodon
• Patagotitan mayorum: Predstavili največjega dinozavra, ki je kadarkoli živel na Zemlji