
V mehiški podzemi jami odkrili skelet prazgodovinskega orjaškega lenivca
21.08.2017 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik"Prazgodovinski orjaški lenivci so, za razliko od sodobnih lenivcev, živeli izključno na tleh."
Mehiški znanstveniki so
odkrili fosilizirane ostanke orjaškega lenivca, ki je na zemlji živel pred približno 10.000 leti. Orjaška žival je pred tisoče leti padla v podzemno jamo iz katere se ni več rešila.
Gra za še neznano vrsto orjaških lenivcev, ki so živeli v geološki dobi pleistocen. Poimenovali so ga
Xibalbaonyx oviceps.

Fosilizirane ostanke orješke živali so mehiški znanstveniki v podvodni jami odkrili že leta 2010, a po besedah predstavnikov Narodnega inštituta za antropologijo in zgodovino, takrat zaradi globine niso mogli do ostankov.
Na območju polotoka Yucatan je razvejan svet podzemnih jam, ki so navadno napolnjene s kristalno čisto vodo.
Znanstvenikom je na površje sedaj uspelo dvigniti lobanjo s čeljustjo na kateri so še vedno zobje, ter vretenca in nekaj kosti, medtem ko skelet zaenkrat ostaja na dnu jame, 50 m globoko. Dobro ohranjeni skelet sicer želijo dvigniti do naslednjega leta.
V letošnjem letu so podobno najdbo izkopali že v Los Angelesu, kjer so delavci med kopanjem tunela za železniško progo, naleteli na ostanke orjaškega
Harlanovega talnega lenivca (Paramylodon Harlani).
Fotografija je simbolična.
Ključne besede: orjaški lenivec lenivci Xibalbaonyx oviceps prazgodovina pleistocen fosili skelet paleontologija arheologija izumrle živalske vrste sesalci
• Megateriji - velikanski talni lenivci
• V Los Angelesu izkopali kost prazgodovinskega orjaškega lenivca
• Deček v Novi Mehiki odkril milijon let staro lobanjo stegomastodona