Žetev v ljudskem izročilu

Žetev v ljudskem izročilu

19.07.2016 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik

Mesec julij je splošno znan kot mesec žetve. Najprej kmetje žanjejo ječmen, nato sledijo rž, pšenica, oves, v mesecu septembru pa sledi ajda.

Žetev je bila včasih slovesno opravilo, praznik. Ženske so si nadele prazničen predpasnik, na glavo pa pisano ruto in se odpravile na njivo. Reklo se jim je 'žanjice'. Žanjice so žele s srpi.

Kako je potekala žetev

Kot piše Niko Kuret, se je »žetev pričela zgodaj zjutraj, ob prvem hladu. Na njivi so se zbrali žanjice, gospodar in drugi moški. Ženske so vihtele srpe, naloga moških pa je bila vezanje in zlaganje snopov. Prisoten je bil tudi brusač, ki je skrbel da so srpi žanjic ostali ostri. Žanjice so bile deležne dobre postrežbe. K žetvi so včasih nujno spadali štruklji. Na Gorenjskem so gospodinje pripravile posebne kolačke 'požinke' ali potico 'požinjavko'. Na Štajerskem so se žanjice sladkale z gibanico, na Koroškem pa z vinom, v katerega so pomakale kruh in pogačo.«

Zadnji zvezan snop 'babo' je imel posebno pozornost. Če je bil zadnji snop obilen so verjeli, da bo žita veliko, če pa je bil majhen, pa so verjeli, da bo žita primanjkovalo.

Po žetvi je sledila gostija, ki so ji rekli 'likof', 'požinjka' ali 'dožetnica'.

 

Slika: Žetev, Ivan Grohar

 

Priporočamo >>> Knjige o ljudskem izročilu


Ključne besede: žetev etnologija tradicija ljudsko izročilo žanjice babo oves  ajda pšenica kmetijstvo praznik Niko Kuret 



Otroci iz skupinice za opazovanje ptic so se že zgodaj spomladi odpravili v naravo. Hoteli so opazovati prav posebne ptice, ptice selivke.
Slikanica prinaša zgodbico o štirih Marsovčkih, ki se med počitnicami odpravijo na poučno in zabavno raziskovanje prostranega vesolja ...
Poučna in prikupna slikanica o poletnem najdaljšem dnevu in najkrajši noči. S pomočjo zgodbice se otroci seznanijo s poletnim solsticijem in nekoliko čarobno kresno nočjo, ko svetijo kresničke in glasno prepevajo žabe v ribniku.
Sebastian Kneipp je bil utemeljitelj celostnega naravnega zdravljenja. Razvil je naravno obliko zdravilstva, ki vključuje zdrav način življenja, zdravo prehrano in zdravljenje z zdravilnimi rastlinami in vodo.
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Motivirani smo izključno s silami, ki izvirajo v nas samih

William Glasser