Vsa plastika je za živalski svet izjemno škodljiva, a baloni izdelani iz mehke plastike so po raziskavah še toliko bolj nevarni.

Balone pogosto pogoltnejo galebi, albatrosi in druge morske ptice ter želve. Živali plavajoče balone in njihove ostanke zamenjajo za hrano. Mehek balon zamaši njihov prebavni trakt in povzroči smrtonosno zaprtje.
Medtem ko trša plastika lažje potuje po prebavnem traktu in jo žival včasih lahko izloči, je slika z baloni drugačna. Morski ptici, ki užije le del plastike balona, se verjetnost pogina poveča za 20%. Več delov balona pogoltne, večja je možnost za pogin živali.
Pri preučevanju poginulih ptic so ugotovili, da kljub temu, da je v njihovem prebavnem traktu mnogo drugih plastičnih odpadkov, so baloni povzročili več kot 40% teh poginov. Podobno so ugotovili tudi pri želvah. Medtem ko so odkrili, da je trša plastika lažje potovala skozi prebavni trakt, je mehka plastika tista, ki se nabere v traktu in povzroči zaprtje.
Seveda pa je tudi trda plastika zelo nevarna, in povzroči veliko poginov med morskimi živalmi.
Ker pa so morja vse bolj onesnažena s človeškimi odpadki, predvsem plastiko, smo lahko upravičeno zaskrbljeni za prihodnost. Če bi želeli preprečiti pogin morskih živali zaradi plastike, bi bilo potrebno iz njihovega okolja počistiti vso plastično nesnago.
• Mikroplastika: nevidna nevarnost za vosate kite in nekatere morske pse
• Zaplata plastičnih odpadkov v Tihem oceanu velika kot tri Francije
• Evropa po letu 2021 brez slamic in plastičnih vatiranih palčk