Januarski meteorski roj Kvadrantidov
04.01.2017 | Avtor:
Mavrični Mesečnik"Poglej gor, k zvezdam in ne dol, k svojim stopalom. Poskusi najti smisel v tem, kar vidiš in razmišljaj o tem, kaj omogoča obstoj univerzuma. Bodi radoveden. - Stephen Hawking"
Nocoj, 4.1.2017, se ponoči ozrite proti nebu, saj nam bo vesolje pričaralo še eno očarljivo predstavo zvezdni
h utrinkov. Nebo bodo po polnoči razsvetljevali
Kvadrantidi. Kvadrantidi so januarski meteorski roj. Ta nebesni pojav je značilen za januar.
Ob primernih vremenskih pogojih (jasni noči) bomo na nebu lahko opazili med 60 in 120 utrinkov na uro. Tokratni meteorski roj bomo lahko opazovali le prebivalci severne poloble. Meteorji so ostanki asteroida 2003 EH1. Astronomi menijo, da je asteroid 2003 EH1 fragment kometa, katerega razpad so leta 1490 opazovali astronomi v Aziji. Ko delčki asteroida padejo v zemeljsko atmosfero, zagorijo in za seboj pustijo privlačen svetloben rep.
Kot vsi meteorski roji, je tudi roj Kvadrantidov ime dobil po ozvezdju, iz katerega naj bi izhajal, t.j. konstelacija Quadrans Muralis (Zidni kvadrant). To ozvezdje pa uradno ne obstaja več, saj je Mednarodna astronomska zveza v letu 1920 omejila število uradnih ozvezdij na 88, 30 pa jih je ukinila, med njimi tudi Quadrans Muralis. Po tem obdobju, so radiant Kvadrantidov določili v ozvezdju Volarja.
Priporočamo več branja
>>>Kako nastane zvezdni utrinekFoto: By Brocken Inaglory - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5629690
Ključne besede: Kvadrantidi meteorski roj astronomija vesolje znanost zvezdni utrinki opazovanje vesolja nočno nebo
• Luna, Zemljin satelit
• Vesoljček, ki je obiskal Zemljo