
Leto 2017 je bilo eno najtoplejših let
18.01.2018 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik"Zadnja leta podirajo toplotne rekorde."
Leto 2017 je bilo, kljub odsotnosti El Nina, eno najtoplejših let v zgodovini merjenja. Razlog so podnebne spremembe, ki so posledica človeškega ravnanja.
Kot opozarja Nobelov nagrajenec s področja kemije Mario Molina, gre za posledice podnebnih sprememb, ki jih je sprožil človek. V zadnjih sto letih se je razcvetela masovna industrija, ki je povzročila drastičen izpust CO2 v ozračje. V stotih letih industrijske dobe se je koncentracija trdih delcev povišala z 280 delcev na milijon, na 401 delec na milijon.
Po podatkih ameriške organizacije NOAA, se je kar 5 najtoplejših let v zgodovini merjenja razvrstilo po letu 2010. Trend segrevanja podnebja se nadaljuje. Povprečna temperatura ozračja je bila v letu 2017 14,7 stopinj celzija.

Tudi leti 2015 in 2016 veljata za rekordno topli, temperature je ti dve leti dvigoval še El Nino - pojav, ko segrevanje na sredini Atlantika spremeni vreme po celem svetu in prinaša višje temperature. Leto 2017 je bilo leto brez El Nina.
Ameriška vesoljska agencija NASA je razložila, da bi v primeru, če bi iz svetovnih baz podatkov odstranili tiste temperaturne podatke, ki so posledica El Nina, 2017 bilo zapisano kot rekordno toplo leto v zgodovini beleženja.
Segrevanje podnebja je zelo problematično, saj podnebja ne gre enačiti z vremenom. Vreme se lahko spreminja mesečno, medtem ko so spremembe podnebja, spremembe za daljše obdobje.
Fotografija: NASA/wikimedia
Ključne besede: podnebne spremembe globalno segrevanje ekologija prihodnost segrevanje ozračja človek industrija
• Evropski podnebno-energetski paket: rešitev ali zabloda
• Posledice globalnega segrevanja: Arktični severni jeleni v bližini Severnega pola so vse manjši in lažji
• Po poročilih NASE je leto 2016 najtoplejše leto doslej
• Velikanska ledena plošča se je odlomila od Antarktike
• Obilnejše padavine in pogostejše poplave?