Obletnica vzpona slovenskih alpinistov na najvišji vrh sveta
05.08.2009 | Avtor:
Dušica Kunaver"»Če zamudiš vlak, moraš teči hitreje kot vlak!«, je tedaj dejal Aleš Kunaver, eden od udeležencev odprave na Trisul, in se s prijateljem Zoranom Jerinom odpravil na pot po Nepalu, iskat novih himalajskih ciljev."
Letos praznujemo 30-letnico prvega vzpona slovenskih alpinistov na najvišji vrh sveta, vendar se je vzpon slovenskega himalajizma v svetovni alpinistični vrh zgodil že štiri leta prej – leta 1975, z vzponom naših alpinistov v južni steni osemtisočaka Makaluja. Alpinistični svet je tedaj osupnil nad meteorskim vzponom slovenskega himalajizma.
Leta 1960 so bili naši alpinisti himalajski začetniki na šesttisočaku Trisulu. Povzpeli so se na dva od treh Trisulovih vrhov, v doma narejenih puhovkah, brez radijskih aparatov za medsebojno zvezo in brez kakršnihkoli himalajskih izklušenj. To pa je bil čas, ko je bila Himalaja polna velikih, težkih odprav, ki so jih podpirala letala in helikopterji. Vsi vrhovi osemtisočakov so bili tedaj že osvojeni.
»Če zamudiš vlak, moraš teči hitreje kot vlak!«, je tedaj dejal Aleš Kunaver, eden od udeležencev odprave na Trisul, in se s prijateljem Zoranom Jerinom odpravil na pot po Nepalu, iskat novih himalajskih ciljev.
Po vzponu na sedemtisočaka Kangbačen (1964) in Anapurno (1968), so leta 1972 vstopili v steno osemtisočaka Makaluja in prestopili 8000 m. Alpinistični svet te novice preprosto ni verjel. Himalajski začetniki, ki so pred 12 leti prvič videli Himalajo, vendar ne morejo trditi, da so v tako težki steni dosegli 8000 m!
V Makalujevo steno je naslednje leto vstopilo avstrijsko vrhunsko moštvo in nato še mednarodno moštvo pod ameriškim vodstvom. Obe ti dve odpravi sta se morali umakniti iz stene.
Ko so se leta 1975 naši alpinisti vrnili v steno Makaluja, je sedem naših plezalcev doseglo vrh Makaluja preko njegove južne stene - eden med njimi brez kisika, kar je bil tedaj svetovni rekord. Odpravo je zaznamovala tudi solo reševalna akcija na višini 8000 m.
Naši alpinisti so tedaj, pod vodstvom Aleša Kunaverja dosegli nenavaden uspeh. V petnajstih letih (od Trisula 1960 do Makaluja 1975) so prehodili pot od himalajskih začetnikov do svetovne alpinistične elite. Za tako strmi vzpon v svetovni alpinistični zgodovini ni primerjave.
Priporočljivo branje: >>> Trisul - varuh boginje / Aleš Kunaver; >>> Makalu - prvič prvi v Himalaji / Aleš Kunaver
Ključne besede: Dušica Kunaver alpinizem alpinisti vzponi Himalaja osemtisočaki Kangbačen Makalu Trisul Aleš Kunaver
Prispevajte svoj komentar k članku » Vpišite svoje mnenje, poklepetajte o tem članku na našem forumu » Preberite mnenja
Za izražanje mnenj se je potrebno registrirati oz. prijaviti na forum mavrica.net.