
Paleontologi so v Dolini smrti odkrili 540 milijonov let stare fosile meduz
30.07.2017 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik
Dolina smrti je ena najbolj neprijaznih svetovnih pokrajin. Vroča puščavska dolina je danes ameriški narodni park in se razprostira med Kalifornijo in Nevado. Danes neobljudena pokrajina, je bila pred 540 milijoni let sam rob pra-kontinenta, prekrivale so jo peščene obale.

Paleontologi s kalifornijske Univerze Riverside so na približno kvadratnem metru velikem območju odkrili
13 fosiliranih meduz, ki so živele pred 540 milijoni leti, v geološki dobi kambrij. Najdbo so označili za najstarejše množično nasedanje živalske vrste.
Kako so nastali fosili meduzFosili 'mehkih' živali in organizmov so redki, danes se takšni organizmi prej razkrojijo, preden bi uspeli fosilizirati. Znanstveniki domnevajo, da so tudi prameduze živele ob obalnem pasu, na obalo so jih verjetno potisnili valovi ali plima. Ker tisti čas skoraj ni bilo kopenskih živali, ki bi pojedle ostanke meduz, so meduze ob nasedanju ostale nedotaknjene. Mikrobi, ki so nastali na obali, so ustvarili zaplate, ki so strdile obalni pesek in ustvarile nekakšno grobnico, še preden je meduza razpadla.
Vir: Dailymail
Fotografija (simbolična): Dan Hershman, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10271891
Ključne besede: paleontologija fosili meduza meduze Dolina smrti Kalifornija živali morske živali Kambrij geološko obdobje prazgodovina
• Odkrili fosil brejega prazgodovinskega morskega kuščarja, dinocefalozavra
• Deček v Novi Mehiki odkril milijon let staro lobanjo stegomastodona
• Pernati dinozavri oviraptorji so gnezdili tako kot gnezdi sodobna kokoš