Paleontologi so v Dolini smrti odkrili 540 milijonov let stare fosile meduz

Paleontologi so v Dolini smrti odkrili 540 milijonov let stare fosile meduz

30.07.2017 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik


Dolina smrti
je ena najbolj neprijaznih svetovnih pokrajin. Vroča puščavska dolina je danes ameriški narodni park in se razprostira med Kalifornijo in Nevado. Danes neobljudena pokrajina, je bila pred 540 milijoni let sam rob pra-kontinenta, prekrivale so jo peščene obale.
Meduza

Paleontologi s kalifornijske Univerze Riverside so na približno kvadratnem metru velikem območju odkrili 13 fosiliranih meduz, ki so živele pred 540 milijoni leti, v geološki dobi kambrij. Najdbo so označili za najstarejše množično nasedanje živalske vrste.



Kako so nastali fosili meduz


Fosili 'mehkih' živali in organizmov so redki, danes se takšni organizmi prej razkrojijo, preden bi uspeli fosilizirati. Znanstveniki domnevajo, da so tudi prameduze živele ob obalnem pasu, na obalo so jih verjetno potisnili valovi ali plima. Ker tisti čas skoraj ni bilo kopenskih živali, ki bi pojedle ostanke meduz, so meduze ob nasedanju ostale nedotaknjene. Mikrobi, ki so nastali na obali, so ustvarili zaplate, ki so strdile obalni pesek in ustvarile nekakšno grobnico, še preden je meduza razpadla.


Vir: Dailymail

Fotografija (simbolična):  Dan Hershman, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10271891



Ključne besede: paleontologija fosili meduza meduze Dolina smrti Kalifornija živali morske živali Kambrij geološko obdobje prazgodovina 



Drobna zgodba o sončnici, ki se je iz kalčka razvila v velik, sončno rumen cvet
V slikanici Pripoved o zeleni pomladi že odmeva pomladna budnica. Živali se prebujajo iz zimskega spanja.
Po dolgi zimi je v mestece na robu hriba prišla pomlad. Prinesla jo je gospa Pomlad, ena od štirih sester, ki vsako leto obiščejo to mestece.
Čudoviti svet preprostih sladkih dobrot, tistih, ki so priljubljene danes in tistih, iz časov naših babic, na katere ste že malo pozabili ...
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Vsak nov začetek pride iz konca nekega drugega začetka.

Seneka