Sladki kostanj (Castanea Sativa)

Sladki kostanj (Castanea Sativa)

15.09.2018 | Avtor: Več avtorjev, povzetek: Kresnik

Ob pričetku koledarske jeseni v marsikaterih mislih že zadiši po pečenem kostanju. Oktobra kostanjevi plodovi dozorijo in padejo na tla. Nabiranje kostanja na jesenskih sprehodih po gozdu, je otrokom še posebej v veselje.

O kostanju

Drevo sladkega kostanja (Castanea Sativa) izvira še iz časov prazgodovine. V obdobju rimskega cesarstva, kostanja Evropa (razen Rimljanov in Grkov) še ni poznala. Grki in Rimljani so Evropi predstavili kultiviranje kostanja. In skozi zgodovino pa vse do danes je drevo kostanja postalo eno izmed najbolj priljubljenih dreves.

Hitro razširitev dreves po Evropi lahko pripišemo izjemno prilagodljivim semenom – kostanjem. Odrasla drevesa proizvedejo okoli 100 - 200 kg kostanjevih plodov.

Dejstva o kostanju:

• Kostanj ima nizko vsebnost kalorij, ima malo maščobe a je kljub temu obogaten z minerali, vitamini.
• Kostanj ima veliko vsebnost škroba.
• Kostanj je bogat z minerali: železo, kalcij, magnezij, cink.
• Kostanj ne vsebuje glutena.

Nabiranje kostanja

Kostanj po celi Sloveniji nabiramo v oktobru.  Oktobra kostanj dozori v ježicah, ki se odprejo in plodovi popadajo po tleh. Velikokrat pa na tleh najdemo še zaprte ježice.  Črvivi kostanji padejo na tla najprej. Če ste med zgodnjimi oktobrskimi nabiralci kostanja, preverite, če ima plod kostanja luknjico. V tem primeru je notri črviček. Če je kostanj še v ježicah si pomagamo s palico ali nožičkom, da ga odpremo.  Kostanj nabiramo v zmernih količinah, da ne oškodujemo gozdov. Naberemo toliko, kolikor ga bomo pojedli. Priporočeno je nabrati največ 2 kg kostanja na osebo/dan.
Ob nabiranju kostanja še pazimo, da ne poškodujemo rastja okoli dreves.

Ali ste vedeli

  • Kostanj je bolj sladek, če se temperatura ponoči spusti pod ničlo.
  • Na Močilnem pri Radečah raste največje slovensko kostanjevo drevo. Visoko je 18 m, obseg debla pa znaša kar 10 m. Poimenovali so ga Gašperjev kostanj.


RECEPT – PEČENI KOSTANJ

1. Vsak kostanj posebej rahlo zarežite z nožkom (cca. 2mm v globino).
2. Kostanj dajte v ponev (najbolj primerne so ponve za kostanj, ki imajo odprtine). Kostanj naj se peče vsaj 30 minut, lahko še kakšno minuto več. Sredica kostanja bo tako prijetno mehka, sladek okus pa intenzivnejši. Tudi lupljenje bo kasneje lažje. Kostanj med pečenjem večkrat premešajte.
3. Pečen kostanj postrezite v papirnatih vrečkah.
4. Olupite lupino in pojejte sladko sredico.


Priporočljivo branje & več receptov >>> v knjigah o prehrani 

Sorodni članki:
Zdravilne lastnosti kostanja

Ključne besede: kostanj Castanea Sativa gozdni sadeži recepti kulinarika drevesa pečeni kostanj kostanjevo drevo pečene jedi nabiranje kostanja Gašperjev kostanj jesenski sadeži 



Mavrični svet barv za otroke. Poučna otroška knjiga, ki otrokom predstavi barvne osnove in barve v naravi preko prikupne zgodbice o mavrici in malih šolarjih
Ta knjiga vam bo pokazala, kako biti v življenju srečnejši in kar je še pomembneje, kako izkoristiti to srečo, da bi postali uspešnejši.
Slikanica Ko pride pomlad je oda temu letnemu času. Pomlad je čas prebujenja in veselja.
Zgodba o karieri, o modri babici in diamantih na dvorišču
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Pokaži mi moža s tetovažo in pokazal ti bom moža z zanimivo preteklostjo.

Jack London