
Prazgodovinski človek: Homo floresiensis
17.08.2018 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik
Prve ostanke homo floresiensis-a je avstralsko-indonezijska arheološka skupina odkrila šele leta 2003 na indonezijskem otoku Flores. Prvi skelet so odkrili povsem po naključju, medtem ko so iskali dokaze o migraciji človeških prednikov (Homo sapiens) iz Azije do Avstralije. Ob nadaljnjih izkopavanjih so v otoški jami Liang Bua, odkrili še sedem skeletov, ki naj bi izhajali iz obdobja pred 74.000 – 13.000 leti.
Skelet v višino meri približno 92 cm. Prvi odkriti skelet Homo floresiensis-a so znanstveniki javnosti prvič predstavili 28. oktobra 2004 in mu takrat tudi nadeli vzdevek hobit – navdihnili so jih popularni literarni junaki J.R.R. Tolkiena, nizko rasli hobiti. Zaradi avtorskih pravic uradno tega vzdevka sicer niso smeli uporabljati.
Pripadniki Homo floresiensis-a so imeli zelo majhno telo. Njihova teža naj bi bila le okoli 25 kg, kar jih postavlja med najmanjše človeške prednike, ki so jih kadarkoli odkrili. Njihova konstitucija je podobna opicam, med drugim so bile njihove roke prilagojene za zibanje po drevesih. Njihova stopala so bila

presenetljivo dolga, možgani pa zelo majhni.
Presenetljivo je tudi, da naj bi živeli še do približno 12.000 let nazaj. Neandertalci so namreč izumrli že pred 24.000 leti. Izumrtje Homo floresiensis-a pripisujejo vulkanskemu izbruhu na tem otoku.
Priporočamo - priročnik za risanje
>>> Učimo se risati dinozavre
Ključne besede: pračlovek homo floresiensis avstralopitek dinozavri prazgodovina evolucija arheologija znanost fosili skeleti
• Avstralopitek
• Dinozaver igvanodon
• Diplodok - eden izmed najdaljših dinozavrov
• Prazgodovina - Devonijsko izumrtje