Šege in navade meseca aprila
01.04.2020 | Avtor:
Dušica Kunaver"Raznašanje blagoslovljenega ognja je značilno za vse slovenske vasi in se je ohranilo do dandanašnjih dni."
VELIKA NOČ
Po koledarju je velika noč prva nedelja po pomladni luni. Nedelja pred velikonočno nedeljo je cvetna nedelja, ki se je je nekdaj mladina veselila predvsem zaradi pomaranč na velikonočnih butarah. Pomaranče so bile velikonočna imenitnost, saj med letom ni niti v sanjah niso prišle na mizo. Fantiči in dekliči so veselo vezali pomaranče na butare in tiho preštevali, če ima morda sosed na svoji butari kako pomarančo več. Vsi so se v cerkvi postavljali s čim večjo in čim imenitnejšo butaro. Gospodinje so k žegnu večinoma nosile oljčne vejice. Po prihodu domov so jih zataknile za svete slike, da so jih imele pri roki, kadar se je pripravljalo na nevihto. Tedaj je hišna mati odlomila vejico žegnane oljke in jo vrgla na ogenj. Tako je preprečila, da bi v hišo med nevihto udarila strela.
Ko so otroci prinesli butare domov, so očetje iz žegnanega lesa teh butar sestavljali »papeževe križe« - z eno navpično palico in dve na počez. Te križe so gospodarji nato zatikali za strešni hram v hiši, v hlevu, v kozolcu in v gospodarskem poslopju, saj so bili ti papeževi križi varuhi proti ognju . Tudi strela menda ni udarila v gradnjo, ki jo je varoval papežev križ.
Na veliki četrtek in petek po vsem krščanskem svetu utihnejo zvonovi , takrat zvonove »zavežejo« ali pa »gredo zvonovi v Rim«. Nadomeščajo jih raglje, s katerimi otroci še danes veselo ragljajo in delajo hrup, če je to potrebno ali ne.
Na veliki petek imajo gospodinje veliko dela s peko potic, otroci pa z barvanjem pirhov, tako , da je vse nared za soboto zjutraj, ko vse te dobrote , pokrite s snežno belim prtičem , v jerbasu nesejo v cerkev. Nekdaj je bil tak »žegen« ponos dekleta, ki je prineslo v cerkev jerbas na glavi, poln velikonočnih dobrot. Prtič na jerbasu je še posebno skrbo navezla - naj le fantje vidijo, da bo nekega dne pridna gospodinja! Da pa bi ženina dobila po možnosti še istega leta, so dekleta po žegnu hitro tekle iz cerkve domov, saj so si s tem »pritekle« ženina. Tisto dekle v vasi, ki je po velikonočnem žegnu prva pritekla domov, se je menda še v tistem letu poročila!
V Mednem je na velikonočno soboto dopoldne mežnar iz Stanežič po hišah nosil kadilo in blagoslovljen ogenj, ki ga je predstavljal košček žerjavice. Gospodinje so ga položile v štedilnik, zato, da se je velikonočna gnjat kuhala na blagoslovljenem ognju. V zahvalo je mežnar dobil štrukelj ali denar, to je bilo plačilo za njegovo celoletno delo.
Raznašanje blagoslovljenega ognja je značilno za vse slovenske vasi in se je ohranilo do dandanašnjih dni.
V popoldanskem času na veliko soboto so se nekdaj iz farnih cerkva valile dolge procesije, ki se jih je udeleževalo staro in mlado.
Najimenitnejši del velikonočnih praznikov pa je nedeljski velikonočni žegen. Nekdaj je bil oče tisti, ki je velikonočne dobrote slovesno razdelil družini, mati pa je medtem postavila na mizo skledo aleluje.
Aleluja je posebna velikonočna jed, ki je bila poznana po velikem delu naše dežele, v Šiški in pod Šmarno goro pa jo po nekaterih vaških domovih poznajo še danes. Aleluja je jed iz repnih olupkov in ohranja spomin na neko davno lakoto, morda še iz turških časov, ko o veliki noči ni bilo kaj dati v lonec, razen repnih olupkov. Tako repni olupki označujejo neko davno lačno veliko noč in spomin na to lakoto je ostal stoletja dolgo živ v velikonočni obredni jedi - aleluji. Gospodinje so jo pripravljale takole:
Za pripravo je potrebno imeti kake pol kilograma posušenih repnih olupkov, dve žlici moke in juha, v kateri se je kuhala velikonočna gnjat.
Repne olupke dva dni prej namakajo v mrzli vodi, ki jo morajo vsak dan zamenjati. Gospodinja nato olupke prekuha, jih naseklja in strese v slano vodo, v kateri se je kuhala gnjat. Nato jed zgosti z moko.
V Vodicah so po nedeljski deseti maši jedli bel kruh, kislo zelje in na kruh so dali pol pirha. Na lesenem krožniku so narezali šunko, »velikonočno prato« in na vrh so položilli še klobaso. Jedli so tudi potico, hren, jabolka in pili mlečno kavo.
Velikonočni zajtrk je tako kot božična večerja najpomembnejše družinsko praznično srečanje v letu.
Kosti velikonočne gnjati je bilo nekdaj obvezno treba zažgati, lupine pirhov pa so potrosili okrog hiše in po oknih. Tako je bila hiša vse leto varna pred kačami in drugo golaznijo.
Dekleta in fantje so se nekdaj o veliki noči najbolj veselili velikonočnega ponedeljka.
Velika noč je enako kot božič svečan družinski praznik.V teh dneh je bilo prepovedano hoditi po obiskih in motiti ljudi v njihovem prazničnem družinskem miru. Velikonočni ponedeljek pa je bil nekdaj najbolj družabni dan v letu. Otroci in fantje so pred cerkvijo sekali pirhe, jih valjali po deščici in se igrali vse vrste iger s pirhi. Te igre so celo leto trenirali.
Velikonočni ponedeljek
Velikonočnega ponedeljka so se veselili tudi hlapci in dekle, saj so tudi oni tega dne dobilil »pirhe«. Pirh ne pomeni le velikonočnega jajca, ampak tudi vsako velikonočno darilo.
Dekla je od gospodinje dobila za »pirhe« krilo ali ruto, gospodar je hlapcu dal klobuk ali nove hlače , dedek je dobil pipo ali vrečko tobaka, babica pa zavojček kave – tako da je bilo veselje vsesplošno.
Po kosilu pa so se otroci zapodili s pirhi k botrom in botricam in tam »za pirhe« poleg pirhov dobili še kako darilce ali pa kak svetli novčič.
Gospodraji so na velikonočni ponedeljek zvečer zavili v gostilno, da bi tam ob kozarčku kaj pomodrovali, mladina pa se je medtem veselo vrtela v valčkih in polkah ob veseli harmoniki.
JURJEVANJE
Na zadnjo nedeljo v aprilu so dekleta v vaseh pod Šmarno goro okrasila olupljeno smreko z rutami, fantje pa so enega izmed sebe prekrili z vejami in ga vodili po vasi. Zvečer so dekleta osmukala okrasje s smreke, fantje pa so vrgli Jurjevo vejevje v vodo – to je pomenilo konec starega božanstva, konec zime!
Na sliki: Šmarna gora nekoč
Priporočljivo branje:
>>> knjige, ki ohranjajo slovensko ljudsko izročilo
Ključne besede: Dušica Kunaver šege navade etnologija Slovenija Velika noč veliki četrtek velikonočni ponedeljek jurjevanje
• Šege in navade meseca aprila
• Lipa, središče slovenske vasi
• Šege in navade meseca maja
• Julij - Mali srpan