Starševska projekcija

Starševska projekcija

28.06.2018 | Avtor: Harville Hendrix | Helen Hunt
"Nekoč so jim starši dejali: »Ne moreš biti takšen« ali » Nočem verjeti, da si tak.« Zdaj oni govorijo otrokom: »Ne moreš biti takšen in pričakovati, da te bomo doma takega sprejeli.«"

Otroci, ki so se težko pristno izražali, imajo kot odrasli enake težave. Če simbiotični način sporazumevanja izvira od staršev, pomeni, da ti starši še niso postali povsem samostojne in celovite osebnosti.

Oče in sin na tekmiV resnici ne vedo prav dobro, kdo sploh so. Ne morejo ločevati med seboj in otroki. In česar ne vedo o sebi, nezavedno preslikavajo na otroke.

Starši v simbiotičnem stanju ne vedo, da so lastnosti, ki jih pri otrocih tako motijo, pravzaprav deli, ki jih pri sebi niso sprejeli. Dele sebe, ki jih niso prepoznali, preslikavajo na otroke v obliki omejitev, lastnosti ali želja. V resnici so stvari, ki jih zavračajo pri otrocih, stvari, ki so jih zaklenili ali pokopali v sebi.

Nekoč so jim starši dejali: »Ne moreš biti takšen« ali » Nočem verjeti, da si tak.« Zdaj oni govorijo otrokom: »Ne moreš biti takšen in pričakovati, da te bomo doma takega sprejeli.«

Mala baletkaZavedati se moramo, da so vse preslikane lastnosti nezaželene. Nekatere so nerazvit pozitivni potencial v staršu. Ko mati občuduje genija  v svojem otroku, morda občuduje lastni nerazviti intelektualni potencial.

Ko govori o izjemnih atletskih sposobnostih otroka, se morda v bistvu spominja lastnih atletskih sposobnostih otroka, se morda v bistvu spominja lastnih neizpolnjenih sanj, da bi postala slavna športnica.

Še v enem vzorcu simbiotične projekcije se mati do otroka lahko obnaša, kot da je otrok starš. Z njim komunicira tako, da zadovolji svoje potrebe. Tako je otrok prisiljen prezgodaj dozoreti in neuspešno igrati vlogo starša lastnemu staršu, sicer tvega, da bo izgubil materino naklonjenost in ljubezen.

Tudi starš, ki je obseden s pravili, pri tem pa ne upošteva potreb otroka, se vede na simbiotski način. Tok informacij v tovrstni komunikaciji je enosmeren – od starša do otroka. V zavestnem starševstvu je komunikacija dvosmerna. Starš in otrok se drug od drugega učita modrosti.

Priporočljivo branje  >> Sugestija in avtosugestija & Knjige o družinah, otrocih in starših

(Članek je bil prvotno objavljen v e-reviji Mavrični mesečnik)


Ključne besede: Harville Hendrix Helen Hunt starševstvo projekcija vzgoja starši in otroci 



Slikanica o prijateljstvu in radodarnosti ...
Bzzzzzzzzzzzz … Ob sončnem vzhodu se je približevalo glasno brenčanje. To je bil čmrlj Brenčač, nenevaren leteči kosmatinček.
Vse okoliščine, 'usoda' in 'sreča' so zunanje in če jih človek ne more vedno spremeniti, jih lahko vedno premaga.
Skupinica petih nezemljančkov iz Jupitrove lune Evropa bo najmlajše popeljala po prostranih širjavah Mlečne ceste, njihova zvezdna ladja pa jim bo pripovedovala zanimivosti o planetih in njihovih lunah.
vaš e-mail naslov

Kresnik mesečnik
Knjižne novice
Najvišje spleza tisti, ki pri plezanju pomaga drugim.

(Georg Matthew Adams)