Junij - rožnik & Binkošti in kresovanje
23.04.2024 | Avtor:
Dušica Kunaver"Težava je le v tem, da vse, kar je skritega v zemlji, čuva sam hudič. Vse, kar je dobrega, pride z neba, od Boga, kar pa je skritega v zemlji, nad tem ima vedno vrag svoje prste zraven. Pa vendar, kdor je dovolj korajžen in si želi zaklada, četudi ga varuje hudič, ima le eno izbiro. Iskati mora zaklad v kresni noči!"
Binkošti
Na binkoštno nedeljo zjutraj so si dekleta v okolici Šmarne gore, tako kot po vsej naši deželi, umivala obraz z roso, saj Binkoštna rosica prinese lepa lica.
Kresovanje
23. junija, na predvečer kresnega dne, je bilo treba v šmarnogorski okolici okrasiti hiše s praprotjo. Otroci so zato prinašali iz gozda velike šope praproti in jo raztresli po hiši.
To noč je namreč hodil okrog sv. Janez Krstnik in je počival na tej praproti. Zjutraj je bila praprot uvela – to je bil dokaz, da se je svetnik spočil na njej. Ta praprot je nato vse leto varovala hišo pred ognjem.
Praprot in kresnice so zatikali tudi za okenske mreže.
Ko je padel mrak, so nekdaj na gričih okoli vasi zagoreli kresovi, okrog njih se je zbiralo staro in mlado in pesem je dolgo v noč donela med šviganjem isker.
Kresna noč je že tisočletja noč, polna skrivnosti.
Če si brez greha , se ti utegne zgoditi, da v kresni noči dvigneš zaklad, - govori stara vera.
Vera v zaklade pa v naših krajih niti od daleč ni iz trte izvita, ampak je del naše zgodovine.
Zaklade, skrite v naši zemlji, delimo na dve vrsti:
V grajskih kleteh in pod grajskimi ruševinami so še danes skriti stokrat prekleti grajski zakladi, ki jih še danes čuvajo v kače zakleti okrutni grajski gospodje in grajske gospe. Nekdaj kruta in ohola grajska gospoda danes milo prosi kakega pastirčka, da bi jih z udarcem leskove šibe rešil prekletstva. Njihovi zakladi so bili zbrani krivično, s tlačanovo muko, zato so še danes prekleti. Prekleti so zakladi in grajska gospoda. Na svetu vendar mora zmagati pravica!
Druge vrste »zakladov« so borni prihranki kmetov, ki so jih zakopavali v naglici, ko je na sosednjem hribu gorela grmada in je bilo treba hitro peljati družino za obzidje taborske cerkvice, odgnati živino na skriti kraj v gozdu, nato pa zagrabiti vile in koso in se pojaviti na taborskem zidu. Če se je branilec po napadu Turkov na domačo taborsko cerkev živ vrnil na svoj dom, je svoj »zaklad« odkopal izpod hišnega praga, bližnjega križišča ali izpod stare hruške, če pa je padel za taborskim obzidjem ali končal v ujetništvu kje globoko v Turčiji, pa je njegov »zaklad« še danes skrit na istem mestu.
Težava je le v tem, da vse, kar je skritega v zemlji, čuva sam hudič. Vse, kar je dobrega, pride z neba, od Boga, kar pa je skritega v zemlji, nad tem ima vedno vrag svoje prste zraven. Pa vendar, kdor je dovolj korajžen in si želi zaklada, četudi ga varuje hudič, ima le eno izbiro. Iskati mora zaklad v kresni noči!
So pa v kresni noči še druga pota do zakladov.
Ena od njih je na primer:
Vzemi tri zrna žegnane soli in dlako devetih mačk. Tako opremljen boš v kresni noči kmalu zagledal zeleno lučko. Ko prihitiš do lučke, bo lučka ugasnila, ti pa začni kopati in koplji ...!
Priporočljivo branje:
- Več branja >> Spletna knjigarna Doria
(Članek je bil prvotno objavljen v ereviji Mavrični Mesečnik)
Ključne besede: Dušica kunaver junij rožnik kresovanje kresna noč Binkošti Janez Krstnik etnologija šege običaji praprot praprotno seme
• Florjanovo
• Kresna noč - junij
• Maj - Veliki traven
• April - Mali traven
• Predstavitev slikanice Ježek in kresna noč