Preverite najpogostejše dejavnike tveganja za demenco
18.01.2023 | Avtor:
Več avtorjev, povzetek: Kresnik"Strokovnjaki izpostavljajo 12 dejavnikov življenjskega sloga, ki povečujejo tveganje za demenco."
Demenca je izraz za vrsto napredujočih nevroloških motenj (ki prizadenejo možgane), ki vplivajo na spomin, mišljenje in vedenje. Poznamo več vrst demence, med katerimi je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen. Nekateri ljudje imajo lahko kombinacijo različnih vrst demence.
Kot kažejo novi podatki, bi bilo mogoče ustaviti na tisoče primerov demence, če bi ljudje sprejeli dodatne ukrepe za njeno preprečevanje.
Glede na nova dognanja raziskave Alzheimerjeve bolezni v Veliki Britaniji, je le tretjina prebivalcev seznanjenih z dejstvom, da obstajajo načini oz. stvari, ki jih lahko storijo, da preprečijo demenco.
Strokovnjaki izpostavljajo 12 dejavnikov življenjskega sloga, ki povečujejo tveganje za demenco:
- Premalo spanja: Priporoča se vsaj sedem ur spanja na noč.
- Premalo možganskih izzivov: Priporoča se redno urjenje možganov.
- Depresija: Skrb za duševno dobro počutje.
- Socialna izolacija: Ostanite družbeno aktivni.
- Težave s sluhom: Redni pregledi sluha, skrbite za svoj sluh.
- Enostransko prehranjevanje: Poskrbite za uravnoteženo in zdravo prehrano.
- Premalo gibanja: Ostanite fizično aktivni.
- Kajenje: Opustite kajenje.
- Uživanje alkohola: Omejite uživanje alkohola, pijte odgovorno.
- Previsok holesterol: Priporoča se ohranjanje zdrave ravni holesterola.
- Previsok krvni tlak: Ohranjanje zdravega krvnega tlaka.
- Sladkorna bolezen, posebej diabetes tipa 2: Priporoča se kar se da dobro obvladovanje sladkorne bolezni.
Redni pregledi sluha, sedem ur spanja na noč in več gibanja so med 12 dejavniki življenjskega sloga, ki lahko zmanjšajo možnosti za demenco za do 40 odstotkov. Izguba sluha je na primer povezana s spremenljivimi dejavniki tveganja – vključno s socialno izolacijo, depresijo, telesno nedejavnostjo in debelostjo ter možganskimi poškodbami zaradi padcev. Strokovnjaki tudi trdijo, da bi se lahko izognili več sto tisoč primerom demence, če bi ljudje več spali, bili aktivnejši in zmanjšali količino popitega alkohola.
Demenca je še vedno neozdravljiva, saj ni zdravila, ki bi demenco ozdravilo. Nekatera nova zdravila le upočasnjujejo napredovanje bolezni.
(Povzeto po DM)
Ključne besede: demenca zdravje Alzheimerjeva bolezen preprečevanje demence raziskave depresija nezdrav življenjski slog premalo gibanja debelost spanje gibanje kajenje opustitev kajenja alkoholizem sladkorna bolezen življenjski slog zdrava prehrana
• Predstavitev knjige: Prehrana in zdravje
• Gibanje
• Prenašanje življenjskih udarcev
• Rudolf Steiner : Prehrana je temelj našega zdravja