|
Vseh člankov avtorja dr. Anton Trstenjak: 20
Barve in reakcijski časi
22.08.2011 | Avtor: dr. Anton TrstenjakDa se človek na različne barve različno hitro odziva, je že davno znano in se tudi v mednarodnem signalnem sistemu že dolgo praktično uporablja. Vendar je tu, kakor mnogokje, praksa šla pred teorijo. Zato pa nam eksaktna meritev reakcijskih časov ob treh signalnih barvah, ki jih uporabljamo zlasti v cestnem prometu, lahko rabi kot kritična prevetritev signalnih barv in njihove uporabe v različnih razsvetljavnih okoliščinah.
Barve kot klima
06.08.2011 | Avtor: dr. Anton TrstenjakČlovek že sam soustvarja barvno klimo. Ameriški psiholog J. Bruner (po Trstenjaku) pravi, da ima vsak človek določene barve pripravljene že v sebi; jih nosi s seboj in jih podzavestno vnaša v okolico, kjer živi. V notranjosti stanovanja je človek zaradi zaprtosti prostora za barve še bolj občutljiv, kot v prosti naravi. Barve, ki jih v naši domači pokrajini srečujemo npr. na zasebnih stanovanjskih hišah ali na javnih poslopjih, se z nami podzavestno zlijejo v enotno občutje domačnosti, zaupnosti in bližine.
Minerali in barve
01.04.2011 | Avtor: dr. Anton TrstenjakZemeljsko ozračje je kar napolnjeno s svetlobo, se pravi z medsebojno se prekrivajočimi nihanji sevanja, in to v vseh smereh in z vseh posameznih točk. Tudi predmetne barve mineralov in kovin večinoma niso vezane na snovnost njihov nosilcev. Njihova barvnost se močno spreminja in menjava pod vplivom svetlobe, ki jih obseva.
Barva in materija
18.03.2011 | Avtor: dr. Anton TrstenjakV najožji zvezi z dilemo barva in svetloba je vprašanje barva in telo. Psihološko izraženo pomeni to nasprotje med "videno barvo" in "predmetno barvo" ali tudi barvo, kakor jo vidimo, in barvo predmeta. Zopet smo blizu nasprotja: barva kot subjektivni pojav našega gledanja ali doživljanja in barva kot nekaj objektivnega ali predmetnega. Če rečemo, da ima kak predmet svojo barvo, s tem seveda nikakor ne trdimo, da to barvo proizvaja, se pravi, da ima res "svojo" sevalno svetlobo, marveč le, da svetlobo določene barve pretežno odseva, odbija, reflektira ali pa "požira" absorbira, prepušča.
Bistvene dimenzije barv - Nasičenost
23.01.2011 | Avtor: dr. Anton TrstenjakNasičenost opredelimo kot "razločnost pisane barve" ali oddaljenost pisane barve od belo črne osi. Potemtakem nasičenost pri isti barvnosti in isti svetlosti raste z razdaljo od osi, v kateri je že per definitionem enaka ničli.
Bistvene dimenzije barv - Svetlost
23.12.2010 | Avtor: dr. Anton TrstenjakSvetlost je tako neizogibno potrebna kakovost, da vsaka barva razpade takoj v prazen nič, kakor hitro bi hoteli trditi, da ni ne svetla ne temna, to je, da ni niti svetlejša niti temnejša in niti enako svetla kakor bela.
Bistvene dimenzije barv - Barvnost
21.11.2010 | Avtor: dr. Anton TrstenjakMed bistvene znake vsake barve spada ravno njena barvnost sama.Pogosto rabijo namesto barvnosti ali barvnega tona tudi splošnejši izraz barvna kvaliteta, vendar govori proti temu izražanju širši pomen pojma kvaliteta, ki ga zato bolje rabimo kot višjo ali skupno oznako za vse bistvene lastnosti barv.
Morda boste prav vi iztrgali iz stoletij pozabe košček zemlje in vdahnili življenje novemu keltskemu vrtu ... | S pomočjo organskega vrtnarjenja si lahko pridelamo zdravo zelenjavo in sadje na naraven način.Priročnik za sonaravno eko vrtnarjenje. | Ko razmišljamo, navzven pošiljamo vibracije fine eterične snovi | Tam daleč, v ledeno mrzlih krajih, kamor vroči sončni žarki
nikoli ne posijejo, se razteza dežela sneženega moža |
|
Da druge premagaš, moraš biti krepak; da sebe premagaš, moraš biti neomajen. (Lao Ce)
|